34 هزار نفر از صندوق بازنشستگی دو حقوق می گیرند

به گزارش وبلاگ پرواز شیراز، 34 هزار و 145 نفر ماهیانه دو حقوق از صندوق بازنشستگی دریافت می کنند که میزان دریافتی برخی آنها به بیش از 10 میلیون تومان در ماه نیز می رسد.

34 هزار نفر از صندوق بازنشستگی دو حقوق می گیرند

به گزارش خبرگزاری وبلاگ پرواز شیراز ، براساس قانون پس از فوت بازنشسته، بازماندگانش مشمول دریافت مستمری بازماندگان هستند. طبق ماده 86 قانون استخدام کشوری، وراث قانونی متوفی، عبارتند از فرزندان، زوج یا زوجه دائمی، مادر و پدری که در کفالت متوفی بوده اند و همچنین نوادگانی که پدر و مادرشان فوت شده و در کفالت متوفی هستند.

البته، قانون برای هر یک از وارثان قانونی، شرایطی را هم معین کرده است. به عنوان نمونه، فرزندان یا نوادگان پسر، باید کمتر از 20 سال سن داشته باشند. این افراد، تنها در صورتی که بر اساس مدارک معتبر، در دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی مورد تایید وزارت علوم، مشغول به تحصیل باشند، می توانند از مستمری بازماندگان تا رسیدن به 25 سالگی استفاده کنند.

اما افرادی هستند که علاوه بر مستمری خود، همزمان حقوق همسر و پدر و مادرشان نیز ماهیانه به حساب آنها واریز می شود. جالب است بدانید تنها در صندوق بازنشستگی کشور که آمار آن در این گزارش آمده است با یک میلیون و 471 هزار و 343 حکم بازنشستگی، 34 هزار و 145 نفر دو حقوق بازنشستگی می گیرند. به این صورت که همسر علاوه بر حقوق ماهیانه خود مستمری شوهر فوت شده را دریافت می کند یا فرزندان همزمان حقوق بازنشستگی پدر و مادر خود را دریافت می کنند.

همانطور که گفته شد تا اردیبهشت سال جاری یک میلیون و 471 هزار و 343 حکم بازنشستگی در صندوق بازنشستگی ثبت شده است که از این تعداد 257 هزار و 695 نفر فوت شدند و یک میلیون و 213 هزار و 648 پرونده دیگر نیز شامل افرادی می شود که بازنشسته یا از کار افتاده هستند.

برابر قانون، حقوق فرد متوفی به وراث وی می رسد، براین اساس فرد می تواند تک یا چند وارث باشد. آمارهای صندوق بازنشستگی نشان می دهد که 189 هزار و 939 نفر تک وارث هستند به این شکل که به همسر، فرزند، مادر، پدر، نوه و خواهر حقوق می گیرند. برابر آمار 141 هزار و 865 زن (همسر)، 42 هزار و 48 فرزند دختر و چهار هزار و 40 فرزند پسر جزو تک وارثانی هستند که حقوق مستمری دریافت می کنند.

بررسی ها نشان می دهد 67 هزار و 756 نفر فوت شده عضو صندوق بازنشستگی که حقوق مستمری دارند بین 2 تا 12 وارث دارند که باید حقوق به حسابشان واریز شود.

در خصوص افراد بازنشسته یا از کارافتاده صندوق بازنشستگی کشور نیز می توان گفت که به ترتیب یک میلیون و 200 هزار و 279 نفر بازنشسته و 13 هزار و 369 نفر از کارافتاده هستند.

حقوق 10 میلیونی دو حقوقی های بازنشسته

به گزارش ایرنا، در جامعه بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشور رکوردهایی وجود دارد که زن و مرد هر دو عضو صندوق هستند و حقوق مرد پس از فوت به حساب همسر واریز می شود، بنابراین در سال جاری 30 هزار و 944 زن دو حقوق بازنشستگی دارند.

براساس این گزارش، 447 نفر از این زنان، ماهیانه در مجموع (حقوق بازنشستگی خود و همسر) بیش از 10 میلیون تومان و 27 هزار و 913 نفر بیش از 6 میلیون تومان دریافت می کنند.

همچنین سه هزار و 201 فرزند دختر و پسر هستند که همزمان حقوق بازنشستگی پدر و مادر خود را که فوت شده اند دریافت می کنند.

نزدیک به 2 هزار فرزند دختر دو حقوق بازنشستگی می گیرند

در قانون استخدامی کشوری آمده است: فرزندان و نوادگان اناثی که شوهر، حرفه و شغل نداشته باشند می توانند از حقوق مستمری پدر و مادر بازنشسته خود استفاده کنند. براین اساس هم اکنون یک هزار و 877 دختر تک ورثه حقوق بازنشستگی پدر و مادر خود را دریافت می کنند. مجموع حقوق آنها بین پنج تا 6 میلیون تومان است.

->

منبع: خبرگزاری آریا

به "34 هزار نفر از صندوق بازنشستگی دو حقوق می گیرند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "34 هزار نفر از صندوق بازنشستگی دو حقوق می گیرند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید