جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه 18 اسفندماه 99

به گزارش وبلاگ پرواز شیراز، بورس امروز در ادامه فرایند صعودی روز گذاشته کار خود را با رنگ سبز شروع نموده و نماد های شاخص ساز با افزایش قیمت سهام روبرو شده اند. اتفاقی که باعث شده بعد از گذشت 30 دقیقه شاهد رشد هفت هزار و 600 واحدی شاخص کل هستیم که این مقدار رشد در دو سه هفته اخیر بی سابقه است. در حال حاضر شاخص کل در محدوده یک میلیون و 183 هزار واحد واقع شده است. فولاد، شپنا، شبندر، وغدیر، شستا، وبملت و شتران نماد های با بیشترین تاثیر در رشد شاخص کل هستند. تا به اینجای کار شاخص کل 64 صدم درصد و شاخص هم وزن 14 صدم درصد رشد نموده اند که نشان می دهد شرکت های کوچک همراهی کمتری با فرایند صعودی بازار دارند.

جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه 18 اسفندماه 99

بیشتریت همچنان دست قرمزها است

به گزارش وبلاگ پرواز شیراز، در ساعات ابتدایی معاملات امروز دوشنبه 18 اسفندماه، از مجموع 169 نماد بورسی معامله شده شاهد کاهش قیمت سهام در 127 نماد هستیم و حدود 42 نماد با افزایش قیمت سهام روبرو شده اند. موردی که نشان می دهد بیشتریت قابل توجه بازار همچنان قرمزرنگ است. در فرابورس هم شرایط به همین شکل است و از مجموع 71 نماد معامله شده، 45 نماد قرمزرنگ و 26 نماد سبزرنگ هستند. صبح امروز شاهد اختلال در API های بورس هستیم و به همین خاطر اطلاعات کارگزاری ها از فرایند معاملات چندان دقیق به نظر نمی رسد. عموما در این ساعات حدود 300 نماد در بورس و 200 نماد در فرابورس معامله می شوند که امروز شاهد کاهش این ارقام هستیم.

نقشه بازار در ابتدای معاملات روز دوشنبه 18 اسفندماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

صندوق های سرمایه گذاری، پالایشگاه ها، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی مثل روز گذشته از جمله گروه هایی هستند که با گذاشتن نقطه انتها بر فرایند نزولی خود، به مدار صعودی افتاده اند. صندوق های سرمایه گذاری ETF بیشترین آمار معاملات را به خود اختصاص داده اند و در بینشان پالایش و دارا یکم حدود سه درصد رشد نموده اند. دیگر صندوق های ETF سهامی هم عموما صعودی هستند، اما اغلب فاصله زیادی تا ارزش NAV خود دارند. تنها مزیت فرایند صعودی بازار برای گروه خودرویی ها صرفا افزایش آمار معاملات در این گروه زیان ده است. چراکه خساپا، خودرو، خبهمن و دیگر نماد های این گروه عموما فرایند نزولی دارند و حتی در بعضی موارد شاهد تشکیل صف فروش سنگین هستیم. گروه فرآورده های نفتی امروز سبزرنگ است. شبندر چهار درصد، شبریز و شپنا سه درصد و شتران یک درصد افزایش قیمت را در ساعات ابتدایی معاملات تجربه می نمایند. در گروه فلزات اساسی فملی کار سختی پیش رو دارد و نزدیک به قیمت روز گذشته معامله می گردد. از سوی دیگر فولاد، ذوب، فخوز و فالوم به مدار صعودی افتاده اند و رشد قیمت پیدا نموده اند. محصولات شیمیایی هم شرایط مشابهی را تجربه می نمایند و شاهد افزایش قیمت سهام در نماد های عظیم هستیم. بانک ها و موسسات اعتباری، شرکت های چندرشته ای صنعتی، استخراج کانه های فلزی و سرمایه گذاری ها از دیگر گروه های نسبتا سبزرنگ بازار هستند. غذایی ها، سیمانی ها، استخراج زغال سنگ، نیروگاه ها، سایر محصولات کانی، دارویی ها و انبوه سازی ها از گروه های قرمزرنگ بازار به حساب می آیند.

صف فروش 60 درصد نماد ها در بازار سبزپوش

با وجود جهش شاخص کل در معاملات امروز، همچنان شاهد تشکیل صف فروش برای بیش از نصف بازار سرمایه هستیم. تا ساعات انتهای معاملات 387 نماد یعنی 59 درصد بازار دارای صف فروش به مجموع ارزش چهار هزار و 500 میلیارد تومان هستند و تنها 43 نماد یعنی شش درصد بازار پیروز به تشکیل صف خرید شده اند. هرچند، صف های خرید آنچنان سنگین نیست و روی هم تنها 490 میلیارد تومان ارزش دارند.

شپنا؛ سنگین ترین صف خرید بازار

شرکت پالایش نفت اصفهان به عنوان لیدر گروه فرآورده های نفتی امروز با بیشترین تقاضا روبرو شده و در صدر فهرست سنگین ترین صف های خرید واقع شده است. ارزش صف خرید شپنا در ساعات انتهای معاملات به حدود 66 میلیارد تومان می رسد. شبندر با صف 32 میلیارد تومانی در رتبه دوم و حفاری با صف خرید 25 میلیاردی در ربته دوم واقع شده است. در دقایق انتهای معاملات شاهد رنج مثبت در نماد حفاری پس از بازگشایی هستیم.

برکت؛ سنگین ترین صف فروش بازار

اسکار معاملات پرنوسان در بازار به نماد برکت اختصاص دارد. نمادی که در روز های قرمزرنگ تنها نماد سبز روی نقشه بازار بود، حالا که بازار سبزپوش شده در صدر فهرست صف های فروش نهاده شده است. صف فروش برکت امروز به حدود 147 میلیارد تومان می رسد. بانک دی با صف فروش 107 میلیارد تومانی در رتبه دوم ایستاده و پتایر با صف فروش 81 میلیارد تومانی در رتبه سوم واقع شده است. از جمله دیگر نماد های دارای صف فروش سنگین در بازار سبز امروز می توان به کدما، سنیر، سدور، خزر، حکشتی، غصینو، گدنا، کرمان، بنو، بپاس و کلر اشاره نمود.

جهش 24 هزار واحدی شاخص و نفس تازه بورس

شاخص کل بورس تهران در انتها معاملات امروز دوشنبه 18 اسفندماه با جهش 24 هزار و 341 واحدی به مرز کانال 1.2 میلیونی رسید و روی رقم یک میلیون و 199 هزار و 938 واحد نهاده شد. شاخص کل امروز 2.07 درصد و شاخص هم وزن تنها 28 صدم درصد رشد کردند که نشان می دهد شرکت های کوچک در این راستا صعودی همراه نبودند و عمده رشد شاخص بر دوش نماد های شاخص سازی مثل فولاد، فملی، شستا، فارس، شپنا، تاپیکو و وغدیر بود.

نقشه بازار در انتها معاملات روز دوشنبه 18 اسفندماه (برای مشاهده در ابعاد عظیمتر، روی عکس کلیک کنید)

حالا نوبت شاخص سازها است. نقشه بازار نشان می دهد امروز هرچند شاهد افزایش آمار معاملات بودیم، اما همچنان بیش از یک چهارم معاملات بازار سرمایه به اوراق تامین اقتصادی اختصاص داشت. پالایش و دارا یکم در جریان معاملات امروز به ترتیب شش و پنج درصد افزایش قیمت را تجربه کردند و دیگر صندوق های سهامی هم عموما مثبت و سبزرنگ بودند. فرآورده های نفتی سلاطین جدید بازار هستند. امروز هر چهار نماد اصلی پالایشی یعنی شپنا، شبندر، شتران و شبریز با صف خرید نسبتا سنگین روبرو شدند و کام سهامدارانشان را شیرین کردند. لیدرهای گروه خودرو امروز بعد از کوشش های زیاد پیروز شدند از فرایند نزولی جدا شوند و شاهد رنگ سبز برای نمادهای خساپا و خودرو باشیم. هرچند، دیگر نمادهای خودرویی در این راستا همراهی نکردند و ارزش سهام خود را از دست دادند. فلزاتس اساسی امروز عموما سبزپوش بودند و دست کم برای نمادهای شاخص ساز شاهد افزایش قیمت سهام بودیم. تا جایی که برای فولاد و فخوز صف خرید تشکیل شد. امروز محصولات شیمیایی عموما شرایط مساعدی را تجربه کردند اما شرکت های کوچک قرمزرنگ باقی ماندند. نمادهای عظیم شیمیایی از جمله آریا، پترول، پارسان، نوری، جم، تاپیکو و شگویا امروز فرایند صعودی داشتند. در گروه بانک ها و موسسات اعتباری وپارس از معدود نمادهای قرمزرنگ بود. این درحالی است که وپارس در روزهای گذشته که دیگر نمادهای بانکی نزولی بودند، فرایند صعودی داشت. امروز شرایط طوری پیش رقت که برای وبملت صف خرید تشکیل صد و وتجارت و وبصادر سه درصد رشد کردند. هلدینگ ها از دیگر گروه های سبز بازار امروز بودند و دلیل اصلی آن تشکیل صف خرید بعد از مدت ها برای نمادهای شستا و وغدیر بود. استخراج کانه های فلزی و سرمایه گذاری ها هم شرایط خوبی را در بازار تجربه کردند، اما دیگر گروه ها که اغلب شرکت های کوچک را شامل می شوند قرمزرنگ بودند و فرایند نزولی در پیش گرفتند.

افزایش نسبی ارزش معاملات روزانه

معامله گران بورس امروز حدود هفت میلیارد و 975 میلیون سهام و اوراق اقتصادی را در قالب 886 هزار معامله به ارزش 11 هزار و 333 میلیارد تومان دادوستد کردند. نسبت به دیروز تعداد معاملات کاهش، اما ارزش معاملات افزایش نسبی پیدا نموده و این مورد می تواند نشان دهنده ورود عظیمان بازار به رینگ معاملات باشد. امروز در فرابورس هم حدود 32 هزار میلیارد تومان پول جابه جا شد که بیشتر قریب به اتفاق آن مربوط به معاملات اوراق دولتی بود. نماد های اپال، خساپا، خودرو، شستا، بوعلی، شپنا و خگستر به ترتیب پرتراکنش ترین نماد های بورس و کزغال، شاروم، وسپهر، آریا، ذوب، پیزد و شگویا به ترتیب پرتراکنش ترین نماد های فرابورس بودند.

خروج پول ادامه دارد

سهامداران بورس امروز هم با وجود رشد شاخص کل، حدود 284 میلیارد تومان سهام خود را به شرکت های حقوقی فروختند و پولشان را از بورس خارج کردند. عمده خروج پول در نیمه اول معاملات امروز رخ داده و بیشترین تغییر مالکیت حقیقی به حقوقی مربوط به نماد های قثابت، وپارس، اپال، شستا، وهور، وسپهر، غنوش، فملی، سیتا و خودرو بوده است. در طرف مقابل شاهد ورود پول حقیقی به نماد های فولاد، جم پیلن، شبندر، خبازرس، شپنا، وگردش، وبانک، ومعادن، کاوه و وبصادر بودیم.

منبع: فرارو

به "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه 18 اسفندماه 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات شاخص و معاملات بورس امروز دوشنبه 18 اسفندماه 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید