باز هم وعده جدید برای فروش تعهدی

به گزارش وبلاگ پرواز شیراز، درحالی که رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار وعده راه اندازی فروش تعهدی پیش از سرانجام بهمن ماه را داده، مدیریت نظارت بر بورس ها خاطرنشان کرد که این ابزار جدید اقتصادی اسفندماه راه اندازی خواهد شد.

باز هم وعده جدید برای فروش تعهدی

محسن خدابخش در گفت وگو با وبلاگ پرواز شیراز، از اجرای فروش تعهدی در اسفندماه اطلاع داد و اظهار کرد: تاریخ دقیق اجرای فروش تعهدی توسط شرکت بورس اطلاع رسانی خواهد شد اما قطعا از اسفندماه اجرایی خواهد شد. زیرساخت های آن و تست های بیزینسی و فنی اجرا شده است و اسفند که راه اندازی شد افرادی که می خواهند در این زمینه سرمایه گذاری نمایند حتما باید شرایط آن را لحاظ نمایند.

وی ادامه داد: سرمایه گذاران باید دستورالعمل را دقیق مطالعه نمایند. فرصتی که به آن ها داده می گردد سهام را بخرند و جایگزین نمایند، جزو نکاتی است که سرمایه گذاران می توانند با دید کافی و آگاهانه سرمایه گذاری نمایند. فروش تعهدی می تواند ابزار خوبی برای سلایق مختلفی که در بازار وجود دارد باشد.

بر اساس این گزارش، زمزمه های راه اندازی اختیار معاملات و خرید و فروش استقراضی از سال 1395 به گوش می رسد و از آن موقع تا به امروز نه تنها زمان راه اندازی آن از زبان مسئولان متغیر بوده، بلکه ماهیت آن نیز به چالش کشیده شده و در برهه ای از زمان مطرح شد که کمیته فقهی سازمان بورس فروش استقراضی را مشروع نمی داند و قرار است ابزاری با نام فروش تعهدی جایگزین فروش استقراضی گردد؛ اتفاقی که اظهارات اخیر شاپور محمدی - رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار - بر آن صحه گذاشت و اعلام نمود فروش تعهدی به صورت رسمی جایگزین فروش استقراضی شده است. وی همچنین اعلام نمود که فروش تعهدی تا آخر بهمن ماه راه اندازی خواهد شد.

فروش تعهدی چیست؟

فروش تعهدی منجر خواهد شد تا سرمایه گذاران در هر دو شرایط مثبت و منفی بتوانند در بازار سرمایه فعال باشند و کسب درآمد نمایند. براین اساس، با به کارگیری این ابزار در بازار سرمایه، سرمایه گذاری که تصور می نماید قیمت سهام یک شرکت بیش از اندازه رشد نموده یا در آینده احتمال کاهش قیمت آن سهم به دلایل بنیادین و یا تحلیل شخصی او وجود دارد می تواند یک استراتژی معاملاتی انتخاب کند؛ به طوریکه می تواند سهام را به وکالت از شخص دیگر (مالک سهام) بفروشد و هر زمان که خود یا مالک سهام اراده کرد مثل اوراق فروش رفته را برای مالک خریداری کند. البته شرایط و ضوابط وکالت باید بین طرفین معین و تعهدات هر طرف در قرارداد فروش تعهدی معین شده باشد. در نتیجه با افت قیمت سهم که بر اثر آنالیز شرایط و تحلیل ارزش سهام با عملکرد یک شرکت اجرا شده کسب منفعت می نمایند.

کارشناسان چه می گویند؟

در این راستا کارشناسان بر این باورند که هرچه به عنوان تنوع و ابزارسازی در بازارهای اقتصادی و بازار سرمایه بکار گرفته گردد، برای ایجاد زیرساخت های لازم برای ایجاد شادابی، کاهش ریسک و افزایش حجم نقدشوندگی بازار بسیار یاری نماینده است و فروش تعهدی جزو تکمیل نماینده ترین ابزارهایی است که باعث محدودیت نوسان قیمت می گردد. این اتفاق نه با اعمال محدودیت نظارتی بلکه به صورت خود التزام برآوردی از یک گزینه ای به منظور پیشگیری از نوسان شدید چه در جهت افزایش و چه در جهت کاهش محسوب می گردد.

آن ها با تاکید بر اینکه فروش تعهدی بازه زمانی و برآورد های کارشناسی در قالب قیمت در آینده را تا حدود زیادی معین می نماید، می گویند می توان آن را مشابه اعتباری که در اختیر یک شخص قرار گرفته است بدانیم. فروش تعهدی به افزایش حجم نقدشوندگی و افزایش حجم معاملات یاری زیادی می نماید و هرچه حجم بازار و ریسک بازار کثرت داشته باشد، ریسک نوسان قیمت و حتی ریسک سرمایه گذاری کاهش پیدا می نماید که جزو رسالت و ذات بازار است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "باز هم وعده جدید برای فروش تعهدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "باز هم وعده جدید برای فروش تعهدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید